Menu

Praktická příručka bezpečného chování v kybersvětě od NÚKIB

IT profesionálové pohybující se zejména v oblasti kybernetické bezpečnosti vám jistě potvrdí, že nejzranitelnějšími články v řetězci celkového firemního zabezpečení jsou velmi často stále lidé – obvykle běžní zaměstnanci.

Nepochybujeme o tom, že jako organizace své zaměstnance školíte v pravidelných intervalech a staráte se o to, aby tyto informace a správné postupy následovali. Této oblasti se sami dlouhodobě věnujeme a víme, že penzum informací nemusí být vždy přijatelné pro všechny, při rychlosti vývoje a s nasazováním nových technologií je zcela možné, že se běžní uživatelé PC v návalu povinností jednoduše „ztrácí“. Nebo hůř – opomíjí pak i naprosté základy.

Protože si myslíme, že opakování je matkou moudrosti, dovolujeme si vám sdílet krátký dokument, který vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, jež má za cíl mimo jiné vzdělávání odborné i široké veřejnosti v prevenci a ochraně před kybernetickými nebezpečími.

Dokumentů a podrobných návodních doporučení bezesporu najdeme celou řadu, nám se líbí jednoduché a přehledné zpracování „plakátu“ právě od NÚKIB, kde si mohou zaměstnanci ve velmi zkrácené, ale výstižné podobě připomenout zcela základní pravidla.

Provázanost dnešních pracovních a soukromých zařízení často nemá dané pevné hranice a tak u zaměstnanců apelujeme i na prostý fakt, že stejně jako chrání své privátní majetky a prostory, měli by zcela stejně přistupovat i k pracovním zařízením – aby se nestaly vstupní branou pro nezvané hosty.

Clean desk policy, tzv. pravidlo čistého stolu, je politikou dlouhodobě prosazovanou ve všech větších firmách a zavedeným standardem – ne s cílem udržet čistoskvoucí pracovní desku, ale zajistit, aby nebyly citlivé informace jako dokumenty či PC vystaveny přístupu neoprávněných osob. Doporučení pro bezpečný pohyb v kybersvětě jsou takovou jeho analogií, nebo chcete-li rozšířením, které by měly být z našeho pohledu nedílnou součástí pracovního přístupu nejen ve směrnicích, ale především v reálném provozu.

Stáhněte si praktický leták a sdílejte jej se svými zaměstnanci. Opakování matka moudrosti!

Plakát NÚKIB – Doporučení pro bezpečný pohyb v kybersvětě

Co dalšího si přečíst

Podívejte se na další aktuality ze světa IT a dění ve společnosti ITS

Hledáte partnera pro vaše IT?

Neváhejte se na nás obrátit.

Michal Šon

Michal Šon

Ředitel sekce pro klíčové zákázníky

Anna Říhová

Anna Říhová

Business Development Manager

Jan Šafrata

Jan Šafrata

Business Development Manager

Přihlašte se k našemu newsletteru