Menu

Bezpečnost je hlavně o sledování a vyhodnocování

Na čtvrtek 6. června 2024 jsme připravili další workshop pro studenty třetích ročníků Střední soukromé školy výpočetní techniky, se kterou dlouhodobě spolupracujeme a CEO společnosti ITS pan Lumír Srch se tentokrát studentům snažil přiblížit principy kybernetické bezpečnosti, od základů fungování internetu, až po trendy v analytice a monitoringu.

Hned na začátek padla záludná otázka, co se stalo v tento den přesně před 80 lety.

Schválně, věděli byste?

Otázka směřovala samozřejmě k výročí operace Overlord, jež pomohla zásadně zvrátit dění 2. světové války. Oslím můstkem od této válečné akce k dnešnímu workshopu byly důslednost, připravenost, ostražitost, plánování – zkráceně atributy, které jsou společné i pro oblast kybernetické bezpečnosti.

Primární cíl workshopu s názvem „Bezpečnost je hlavně o sledování a vyhodnocování“ bylo ukázat studentům, jaké jsou dnes technologické možnosti, sdílet s nimi naše zkušenosti a v neposlední řadě je také nechat vyzkoušet si přístup do různých systémů, ať už pro detekci, analytiku nebo monitoring kybernetických útoků. Podívali jsme se blíže například na témata jako perimetr sítě, mikro segmentace, vysvětlili principy zero trust a dotkli se i fungování moderních next-gen antivirů.

Potěšilo nás, že studenti se v rámci workshopu aktivně zapojili a měli mnoho nejen věcných, ale často i opravdu zajímavých dotazů. V rámci malé ankety jsme se také ptali, zda mají představu o svém budoucím směřování a bylo zajímavé pozorovat, kdo už má jasno o studiu vysoké školy, nebo kdo se vidí již v konkrétní IT profesi.

Nepochybně mezi nimi vyrůstá několik nadějných budoucích profesionálů se správným zápalem pro věc – a my se těšíme, že se třeba i pracovně potkáme.

Jsme rádi, že „kluci“ vnímali celý workshop nejen jako příjemné zpestření vyučování, ale ocenili, že naším prostřednictvím nahlédli i do jiných oblastí, vyzkoušeli si nástroje mimo obvyklé možnosti školní výuky a měli možnost zeptat se na konkrétní problematiku.

My to považujeme rovněž za správnou devizu, vzdělávání obecně velmi podporujeme a podobné akce, jakkoliv jsou náročné na přípravu, čas a energii, nám dávají velký smysl.

V neposlední řadě přejeme studentům úspěch u letošních i závěrečných maturitních zkoušek – snad jim dobře poslouží naše antistresové míčky :).


Těšíme se opět příště v rámci další spolupráce!

Co dalšího si přečíst

Podívejte se na další aktuality ze světa IT a dění ve společnosti ITS

Hledáte partnera pro vaše IT?

Neváhejte se na nás obrátit.

Michal Šon

Michal Šon

Ředitel sekce pro klíčové zákázníky

Anna Říhová

Anna Říhová

Business Development Manager

Jan Šafrata

Jan Šafrata

Business Development Manager

Přihlašte se k našemu newsletteru