Menu

Quantum safe

Bezpečnost dat je pro vás klíčová a kybernetické útoky neberete na lehkou váhu? Pak jste zcela jistě slyšeli i o pojmu Quantum safe. Co je to a proč mu věnovat pozornost? Podívejte se spolu s námi, co se odehrává v oblasti vývoje kvantových počítačů a jaké jsou související možnosti moderního zabezpečení.

Co to vlastně je a proč se o něm nyní tolik hovoří?

Vývoj v oblasti informačních technologií se ubírá mílovými kroky kupředu. Pár měsíců staré predikce již neplatí a budoucnost, která se zdála býti vzdálenou, již zas tak nejasné obrysy nemá. O čem hovoříme?

O kvantových počítačích a pojmu Quantum Safe – jež ve zkratce znamená zabezpečení dat a systémů proti hrozbám, které přinášejí kvantové počítače. Dnes se používá zejména ve vztahu k problému kryptografie, u které se předpovídá, že většina dnes používaných metod nebude odolná vůči výpočetnímu výkonu kvantového počítače.

Jinými slovy – pokud budete šifrovat svá data tradičními metodami, do budoucna vaše data nebudou v bezpečí. Už nyní se hovoří o hackerských útocích s cílem odcizit data nyní pro následnou enkrypci a požadování výkupného.

Jak to funguje?

Ale vraťme se na začátek. Abychom pochopili i související oblasti, pojďme se nejprve podívat na samotný princip.

Kvantové počítače fungují na principu tzv. superpozice a provázanosti z kvantové mechaniky. V jednoduchosti si můžete představit že procesor místo 1 nebo 0 v kvantovém počítači může být ve stavu 1,0 a všechno mezi. To obecně znamená veliký nárůst výpočetního výkonu. Abychom ovšem tento potenciál byly schopni využít, je potřeba použít na kvantový procesor speciální kvantové algoritmy.

Jedním z takových algoritmů je Shorův algoritmus pojmenovaný podle svého stvořitele matematika Petra Shora, vytvořený v roce 1992. Tento matematik navrhnul algoritmus, který by měl řešit problém faktorizace velkých prvočísel v polynominálním čase místo exponencionálního.

Jednoduché vysvětlení: pamatujete si tabulku, kde vám podle počtu znaků bylo ukázáno, že rozluštit heslo bude trvat několik let a s každým dalším znakem se to číslo násobilo? Algoritmy jako Shorův, dokážou během několika hodin prolomit 2048bitové RSA šifrování – což dříve zabralo na klasických systémech miliony let výpočtů.

Ano, vývoj urazil velký kus cesty a o „kvantu“ tak lze bezesporu hovořit jako o dalším zásadním milníku ve vývoji informačních technologií.

Kde jsme nyní a kam směřujeme?

Kvantové počítače jsou zatím v rané fázi vývoje, ale jejich výpočetní síla roste exponenciálně. Velké technologické firmy jako Google, IBM nebo Microsoft už dnes testují kvantové algoritmy, které mohou změnit pravidla hry. Zatímco současné šifrovací metody jako RSA nebo ECC jsou považovány za bezpečné, příchod kvantových počítačů je může učinit zastaralými během několika let.

Aktuální predikce, které se s ohledem na vývoj neustále mění a zpravidla zkracují, hovoří o horizontu 5 až 15 let. Odborníci varují, že během této doby budou kvantové počítače již dostatečně výkonné na prolomení běžné kryptografie.

Co to znamená? Že data šifrovaná dnes mohou být v budoucnu dešifrována – a to představuje riziko v první linii nejen pro banky a vládní instituce, ale širším měřítku i pro firmy všech velikostí.

Co můžete udělat již nyní?

Podobný závod, jaký se odehrává ve vývoji a navýšení výpočetní kapacity, se „běží“ i v oblasti zabezpečení. Jaké možnosti, nástroje a strategie se nabízí již nyní? Podívejte se na naše Quantum safe řešení od ITS & IBM, nebo další související články.

  • Quantum Safe od ITS: budoucnost zabezpečení vašich dat

  • Kybernetická bezpečnost & IT řešení

  • Security as a Service – Bezpečnost jako služba

    Dnešní ochrana nemůže spoléhat pouze na signatury známých zranitelností, ale musí striktně vyžadovat korektní chování aplikací a simulací ověřovat cokoli podezřelého.

Rádi pomůžeme i vám

Zajímá vás více? Máte dotazy?

Hledáte partnera pro vaše IT?

Neváhejte se na nás obrátit.

Michal Šon

Michal Šon

Ředitel sekce pro klíčové zákázníky

Anna Říhová

Anna Říhová

Business Development Manager

Jan Šafrata

Jan Šafrata

Business Development Manager

Přihlašte se k našemu newsletteru