To znamená, že každý zaměstnanec má právo anonymně na takové jednání upozornit.
Legislativa Evropské unie ukládá povinnost zaměstnavatelům nejen umožnit zaměstnancům podat takové oznámení, ale upravuje i pravidla pro reakci na ně.“
- Každý zaměstnanec takové organizace má tak mít možnost podat anonymní oznámení upozorňující na negativní, neetické dění nebo nekalou činnost uvnitř organizace.
- Principem je zajistit oznamovatelům, tzv. whistleblowerům anonymitu a vyhnutí se osobním postihům, vyčlenění z pracovního kolektivu a podobných dopadů.
- Ať už je téma whistleblowingu vnímáno u nás i ve světě jakkoliv kontroverzně, skutečnost je taková, že směrnice Evropské unie (EU) 2019/1937 o ochraně oznamovatelů ukládá zaměstnavatelům povinnost takovou možnost pro zaměstnance zřídit a upravuje i podmínky pro reakci na ně.
- Vám, jako zaměstnavateli, může správně pojatý nástroj pro whistleblowing při správném odkomunikování mezi své zaměstnance naopak pomoci odhalit negativní či přímo nezákonné dění uvnitř vaší firmy a také poskytne možnost je řešit interně, v rámci firemního prostředí.
- Řešitelem může být personální oddělení, HR, právní oddělení atp.
- Velké společnosti tuto skutečnost již povětšinou reflektují, ale způsob provedení je často nevyhovující, ba přímo nešťastný. Např. schránka důvěry v podobě fyzického boxu pro psané oznámení nezaručuje anonymitu oznamovatele, taktéž e-mailová schránka nebo telefonické oznámení. Jako nejvhodnější varianta se tak jeví zcela anonymní přístup - přes webové rozhraní.
Nasaďte rychlé online řešení splňující všechna kritéria bezpečného a anonymního nástroje
Za měsíční poplatek vám nabízíme:
- Zřízení interního oznamovacího systému – tzv. on-line schránky důvěry
- Rychlé nasazení
- Webové rozhraní s logem vaší společnosti
- Bezpečný přenos a správu dat
- Pomoc s odkomunikováním tématu whistleblowingu ve vaší společnosti (informační leták)
Pro více informací kontaktujte náš obchodní tým.