• cs
  • en

Aktuality

Platforma IBM i také v cloudu IBM.

IBM Cloud logo

Operační systém IBM i, nebo pro některé postaru AS/400 je stále silně zastoupen v mnoha firmách po celém světě. Také u nás máme stále živou komunitu firem provozujících tuto platformu pro své klíčové obchodní procesy. Není divu, tyto systémy vždy zdobila vysoká spolehlivost a stabilita, což je zejména pro kritické procesy bank nebo výrobních firem důležité. Velmi často je navíc software vytvořen na míru dané organizaci a nahradit ho není snadné. 

Tradiční přístup obměny hardware, tedy každých několik let koupit nové servery, IBM nyní rozšiřuje o možnost provozovat platformu IBM i v cloudu. Nově tedy můžete do výpočtů v čase obměny svých systémů zahrnout také možnost pronájmu jedné nebo více instancí v datových centrech IBM.

Je zřejmé, že cloudem je v tomto případě myšlen provoz v režimu Infrastruktura jako služba (IaaS). Místo tradičního nákupu serverů a jejich umístění ve svém datovém centru si pronajmete potřebný počet zdrojů pro provoz Vaši aplikace přímo u IBM. Kromě tradiční cesty nákupu nového hardwaru do Vašeho datového centra můžete nově zvážit následující scénáře a nebo jejich kombinaci:

1) obnova Vašich systémů a jejich kompletní přesun do hostovaného prostředí. Dopady jsou následující:

- přesun nákladů z kategorie investic (CAPEX) do kategorie provozních nákladů (OPEX), spuštění služby nevyžaduje investice
- možnost alokace prakticky neomezených zdrojů a jejich dynamické škálování. 
- odpadají náklady spojené s provozem vlastních serverů (datová centra, napájení, chlazení, fyzická bezpečnost, hardware maintenance)

2) rozšíření stávajícího on premise prostředí do hybridního cloudu. Účelem může být například možnost využívat další instance Vašeho systému pro účely vývoje nebo testování. Dopady jsou následující:

- přesun nákladů z kategorie investic (CAPEX) do kategorie provozních nákladů (OPEX), spuštění služby nevyžaduje investice
- možnost platit pouze za konzumovanou kapacitu, tedy pokud například testujete a potřebujete další instanci pouze omezenou dobu, platíte jen dobu, kdy je instance v provozu.
- žádné omezení na zdroje dostupné na Vašich interních systémech a možností jejich upgrade. Můžete tedy svoje servery nechat běžet a svá neprodukční prostředí přesunout do cloudu. Ušetřené zdroje Vám zůstanou pro provoz Vašich produkčních aplikací.

3) disaster recovery, tedy vytvoření skutečného geografického DR pro Vaše on premise systémy. Dopady jsou následující:

- přesun nákladů z kategorie investic (CAPEX) do kategorie provozních nákladů (OPEX), spuštění služby nevyžaduje investice
- možnost platit pouze konzumovanou kapacitu
- v závislosti na zvoleném cílovém regionu skutečně geograficky oddělenou záložní instanci pro Vaše produkční systémy.

Samozřejmě každá mince má dvě strany. Je třeba uvážit  nutnost stabilní a zálohované konektivity do IBM cloudu. Pro komunikaci mezi jednotlivými cloud regiony následně můžete využívat interní síť IBM s garantovanou kvalitou a bez dalších nákladů. S tím úzce souvisí téma bezpečnosti nejen přístupu k datům (který je plně šifrovaný), ale také samotného umístění dat mimo Vaši firmu. Dále je nutné vzít v potaz, že přesun do Cloudu Vás nezbavuje nutnosti mít stále svůj tým, zodpovědný za aplikace a platformu jako takovou. Odpadají pouze činnosti přímo spojené s provozem samotného hardwaru v datovém centru. Pokud je třeba řešit i samotný provoz aplikace, zvažte variantu outsourcingu.

IBM cloud dokáže nabídnout velmi atraktivní alternativu k tradičnímu nákupu serverů do on premise prostředí. Je na Vás zhodnotit výhody a nevýhody každé cesty. Pokud máte zájem své možnosti prodiskutovat, jsme jako tradiční partner IBM s dlouholetou historií (nejen) kolem IBM i platformy připraveni pomoci. V případě dotazů neváhejte kontaktovat našeho kolegu Miloše Růžičku na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Naposledy změněno 8. 03. 2021